
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 510 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 5.5 A |
| Reverse Current | 10 µA |
Stock: 998
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07872
Ext.Price$0.07872
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07872 | $0.07872 |
| 10 | $0.07105 | $0.71050 |
| 50 | $0.06413 | $3.20650 |
| 100 | $0.05764 | $5.76400 |
| 500 | $0.05180 | $25.90000 |
| 1000 | $0.04977 | $49.77000 |
| 3000 | $0.04782 | $143.46000 |
| 5000 | $0.04557 | $227.85000 |
